תפריט
שיעורים בלוח השנה העברי תשע"ד
ראשי > שיעורים בלוח השנה העברי תשע"ד > מקציר שעורים לקציר חיטים
תוכניות נוספות תחת שיעורים בלוח השנה העברי תשע"ד


מקציר שעורים לקציר חיטים

שבועות תשע"ד

וּסְפַרְתֶּם לָכֶם מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת מִיּוֹם הֲבִיאֲכֶם אֶת עֹמֶר הַתְּנוּפָה שֶׁבַע שַׁבָּתוֹת תְּמִימֹת תִּהְיֶינָה; עַד מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת הַשְּׁבִיעִת תִּסְפְּרוּ חֲמִשִּׁים יוֹם וְהִקְרַבְתֶּם מִנְחָה חֲדָשָׁה לַה' (ויקרא כג)
העומר היה מתיר במדינה, ושתי הלחם במקדש. (מנחות י,ו)

ימי ספירת העומר נפתחים בקציר השעורים עבור תנופת העומר ומסתיימים בקציר החיטים עבור מנחת הביכורים הראשונה - שתי הלחם .
אין זה מקרה שאנו מתחילים בקציר השעורים – המשמשים בעיקר למאכל בהמה ומסיימים בקציר החיטים – עיקר מזונו של האדם – הבדל זה מייצג את ההבדל במהות של חג הפסח וחג השבועות .
המעבר מהשעורים לחיטה מעביר אותנו מהבהמיות לאנושיות, מהקומה הבסיסית של עולם החומר לקומה הגבוהה של עולם הרוח והתורה של הנשמה הישראלית

הגבהנו את היסוד של נפש הבהמית, שלנו ושל כל העולם כולו, אז בצאתנו ממצרים... ונפשנו הבהמית ונפש העולם כולו מתרוממה... יוצאת מצורת בהמה לקבל אור צורת אדם, יוצאת מתכונת שעורים לתכונת חיטים. ואנו באים לחוג את חג השבועות, יום אשר עמדנו בקומה הרוחנית הגמורה שלנו, וזיו הקוממיות מתחדש עלינו בכל שבועות.(עולת הראיה ח"ב עמ' ש"ה)
המעבר הזה צריך להתרחש לא רק בכל אדם מישראל אלא גם בבחינה של כלל ישראל.
חג הפסח מייצג את יציאתנו לחירות, עם חופשי שיש לו עצמאות. אולם חירות זו היא רק הקומה הראשונה, רק תחילת היעוד של עם ישראל

ממחרת השבת כבר חגותם את חג חירותכם; וכבר זכרתם לפני ה' את העצמאות, שזכיתם בה בשבתכם בארצכם ובאכלכם מלחם הארץ; נמצא, שכבר הגעתם אל החירות ואל רווחת העצמאות, המהווים בדרך כלל את מטרת כל השאיפות הלאומיות. ואילו אתם תראו עצמכם רק בראשית ייעודכם הלאומי; ותחלו עתה למנות לקראת השגת מטרה אחרת. ובלשון זו נאמרה מצוות הספירה 'מהחל חרמש בקמה תחל לספר שבעה שבעות', במקום שאחרים חדלו לספור, תחל ספירתך אתה (רש"ר הירש ויקרא כג)
דבריו המופלאים של הרש"ר הירש מבהירים לנו, החירות והעצמאות הן רק השלב הראשון, אומות אחרות אולי מסתפקות בשלב זה, אבל עם ישראל שואף למטרה אחרת הקמת מדינה שתהיה יסוד לכסא ה' בעולם, שכל כולה אידיאל ותוכן אלוקי, כולה קודש.
מעבר ממדינה בעלת עצמאות צבאית כלכלית וחברתית למדינת קודש במרכזה עומדת התורה וכל ההנהגות בה מונהגות ומודרכות באור התורה.

לפי שכל עיקרן של ישראל אינו אלא התורה, ומפני התורה נבראו שמים וארץ וישראל, וכמו שכתוב: "אם לא בריתי יומם ולילה וגו ''והיא העיקר והסיבה שנגאלו ויצאו ממצרים כדי שיקבלו התורה בסיני ויקיימוה... ומפני כן, כי היא כל עיקרן של ישראל ובעבורה נגאלו ועלו לכל הגדולה שעלו אליה, נצטוינו למנות ממחרת יום טוב של פסח עד יום נתינת התורה, להראות בנפשנו החפץ הגדול אל היום הנכבד הנכסף ללבנו, כעבד ישאף צל, וימנה תמיד מתי יבוא העת הנכסף אליו שיצא לחירות, כי המנין מראה לאדם כי כל ישעו וכל חפצו להגיע אל הזמן ההוא (ספר החינוך מצוה ש"ו)

 

powered by Art-up